Ścieżka Smart
Dofinansowanie badań i rozwoju (B+R): Ścieżka SMART
Jeśli czytacie Państwo ten opis, zapewne coś już Państwu wiadomo o projektach badawczo-rozwojowych (B+R). Być może zapadły Państwu w pamięć historyczne już nabory na tzw. Szybką ścieżkę organizowane w przeszłości przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Nasz zespół nie tylko przygotowywał dokumentację aplikacyjną do tego konkursu, ale także realizował swoje „firmowe” projekty B+R. W obecnej perspektywie finansowej UE 2021-2027 „perłą w koronie” konkursów B+R, a jednocześnie następcą Szybkiej ścieżki jest Ścieżka SMART. Jeśli nie mieliście Państwo wcześniej styczności z projektami B+R miło nam, że dobrnęliście aż tutaj. Od tego miejsca przedstawiamy zasady Ścieżki SMART zarówno dla osób znających, jak i nie znających (jeszcze) istoty projektów B+R.
Kto może skorzystać ze Ścieżki SMART
W skrócie: każdy, kto prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru: KRS lub CEIDG. Nie ma tu wymogu ani premii za dotychczasową działalność. Wnioskodawca może należeć do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – wtedy dokumentację składa w systemie informatycznych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W pozostałych przypadkach organizatorem naboru jest NCBiR. Sektor MŚP korzysta z przywileju wyższego poziomu dofinansowania, a w ramach MŚP procentowe dofinansowanie uzależnione jest od statusu mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy. Skomplikowane? Wszystko wytłumaczymy na spotkaniu. Niemniej, konkurs Ścieżka Smart jest chyba najbardziej “demokratycznym” konkursem, w którym dofinansowanie mogą pozyskać zarówno start-upy realizujące swoje pierwsze projekty badawczo-rozwojowe jak również duże przedsiębiorstwa.
Zarys już trzeciej edycji Ścieżki Smart omówiliśmy podczas naszego webinaru:
Co można sfinansować
I w tym momencie pojawia się jeszcze trochę enigmatyczne sformułowanie: prace badawczo-rozwojowe. Ale po kolei… Ścieżka SMART umożliwia realizację następujących modułów:
- B+R
- wdrożenie innowacji
- infrastruktura B+R
- cyfryzacja
- zazielenienie przedsiębiorstw
- kompetencje
- internacjonalizacja.