Polski przemysł gamingowy nadal w grze
Pomimo pewnych trudności w ostatnich latach, gaming nadal pozostaje niezwykle atrakcyjną branżą przemysłu. W rozwoju polskiego przemysłu gamingowego pomagają nie tylko dotacje z funduszy UE, ale również przepisy podatkowe w zakresie chociażby IP box (i ich interpretacja przez organy podatkowe).
Przyjrzyjmy się trochę mniej oczywistym przykładom.
IP box obejmuje różne sposoby wytworzenia finalnego produktu. Jednym z przykładów alternatywnego sposobu wytworzenia gry jest dokonanie portowania istniejącego produktu (dla mniej obeznanych z gamingiem, portowanie jest procesem polegającym na implementacji wersji programu komputerowego na inną platformę niż pierwotna). W interpretacji podatkowej wydanej z dnia 22 listopada 2023 r. sygn.0113-KDWPT.4011.152.2023.2.MH czy też z dnia 16 czerwca 2020 r. sygn.0111-KDIB1-1.4010.70.2020.2.SG podatnik zwrócił się z pytaniem do organu czy przychody z gry powstałej w wyniku portowania mogą podlegać preferencji IP box.
Zdaniem DKIS, portowanie zawiera w sobie element twórczy, gdyż jego wynikiem jest powstanie nowych kodów źródłowych, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie programu komputerowego na innej platformie niż pierwotna. Zatem, pomimo, iż na pozór te czynności mają bardzo techniczny charakter, organy podatkowe potwierdziły, że są to czynności niestandardowe i nowatorskie pozwalające na skorzystanie z IP box.
Kolejnym przykładem, kiedy można skorzystać z IP box jest remake gry. W interpretacji z dnia 13 grudnia 2021 r. sygn.0111-KDIB1-3.4010.426.2021.2.AN organ podatkowy potwierdził stanowisko podatnika że całość prac związanych remake gry stanowi działalność B+R, a dochody podatnika z tego tytułu mogą korzystać z 5% stawki podatku.
Skarbówka wypowiedziała się również w temacie koprodukcji. Tym razem, nie aż tak pozytywnie jak w stosunku do portowania czy remake. W interpretacji z 17 czerwca 2020 r. sygn.0111-KDIB1-1.4010.67.2020.2.ŚS, DKIS uznał, że IP box będzie miał zastosowanie jedynie do części gry wytworzonej przez podatnika samodzielnie pomimo, iż koproducent zrzekał się na rzecz podatnika autorskich praw majątkowych do gry. Jednak to rozstrzygniecie nie „kłóci” się nawet z intuicyjnym rozumieniem zakresu IP box.
A wszystkich zainteresowanych branżą gamedev zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Pomożemy w pozyskaniu grantów z UE na rozwój gry oraz we wszystkich tematach podatkowych związanych z gamingiem.