Dotacje UE dla branży automatyki i robotyki

Czy wiesz, że środki UE są przeznaczone także dla dużych przedsiębiorstw? Jesteś dostawcą rozwiązań automatyki lub robotyki? A może integratorem? A może masz firmę produkcyjną i planujesz wprowadzenie nowych procesów produkcyjnych lub rozbudowę mocy produkcyjnych? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie możliwości dają zarówno już otwarte jak i planowane konkursy - jesteś we właściwym miejscu.

Udostępnij

Dlaczego warto się zainteresować dotacjami

Poziom automatyzacji i robotyzacji polskich przedsiębiorstw produkcyjnych nadal znacznie odbiega na niekorzyść od poziomu automatyzacji i robotyzacji naszych zachodnich konkurentów. Wg. raportu Instytutu Sobieskiego “Polska (Prawdziwie) Cyfrowa - Automatyka i Robotyka Przemysłowa” w 2022 r. wskaźnik robotyzacji w Polsce wynosił 52 będąc daleko od średniej światowej będącej na poziomie 141. W połączeniu z istotnie rosnącymi w ostatnich latach kosztami wynagrodzeń oraz po prostu pojawiającym się brakiem wykwalifikowanych pracowników jest oczywiste, że dla polskich przedsiębiorców naturalną drogą rozwoju i warunkiem utrzymania konkurencyjności jest zwiększenie inwestycji w automatyzację i robotyzację procesu produkcji.

Czy dotacje UE są tylko dla małych i średnich firm?

Z pomocą w sfinansowaniu inwestycji przychodzą programy dotacji UE dla działalności badawczo-rozwojowej, gdzie środki są dostępne również dla etapu wdrożenia efektów tego rodzaju prac. W praktyce, w ramach wdrożenia efektów prac badawczo-rozwojowych, finansowanie można uzyskać między innymi na robotyzację linii produkcyjnych, analitykę danych i optymalizację produkcji, cyberbezpieczeństwo czy rozwiązania IoT.

Co istotne, wbrew dosyć powszechnemu przeświadczeniu, finansowanie ze środków UE jest dostępne nie tylko dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ale również dla dużych przedsiębiorstw, w tym też polskich spółek produkcyjnych będących częścią zagranicznych grup kapitałowych. Do najpopularniejszych programów pozwalających na zdobycie środków UE na działalność badawczo-rozwojową i wdrożenie jej efektów (czyli automatyzację i robotyzację) należy bowiem cykliczna Ścieżka SMART, której już trzeciej odsłony należy się spodziewać w okolicach czerwca 2024 r. (kolejne konkursy mają miejsce w odstępach rocznych). Z uwagi na powtarzalność Ścieżki SMART (i tym samym możliwość zaplanowania inwestycji z wyprzedzeniem) oraz brak maksymalnej wartości finansowania dla pojedynczego projektu, jest to konkurs szczególnie interesujący z perspektywy dużych przedsiębiorców.

Ale na tym nie kończą się możliwości uzyskania dofinansowania na robotyzację: uzupełnieniem Ścieżki SMART są programy regionalne, czyli programy finansowania działalności badawczo-rozwojowej i wdrożenia jej efektów organizowane przez samorządy na poziomie województwa. Konkursy regionalne mają niższe budżety niż Ścieżka SMART i tym samym najczęściej maksymalna wartość finansowania dla pojedynczego projektu najczęściej nie przekracza 4 mln złotych. Niemniej, konkursy regionalne nadal dają możliwość sfinansowania części planowanych działań, a w porównaniu ze Ścieżką SMART często mają szybsze terminy naborów oraz ich rozstrzygania i mogą być również mniej konkurencyjne.

Mamy dla ciebie coś, co ułatwi start i pozwoli odnaleźć się w gąszczu dokumentów i kryteriów
Wiemy, że dokumentacja programów nie jest najłatwiejsza w odbiorze. Przygotowaliśmy więc dla Was przewodnik po dotychczas stosowanych kryteriach wyboru i zestawienie projektów, które uzyskały pozytywną ocenę instytucji oceniającej.

    Zainteresował Cię temat dotacji UE i chcesz dowiedzieć się więcej?
    Zapraszamy na webinar prowadzony przez Magdalenę Adamczuk, szefową działu funduszy UE Tax & Tech Kraft, który odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. o godz. 11:00.

    Potrzebujesz pomocy? Zobacz, jak TTKraft może ci pomóc

    Jak pomagamy naszym klientom:
    • dopasujemy planowane wydatki do wymagań konkursu
    • przygotujemy kompletny wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami
    • przeanalizujemy możliwość wykazania w dokumentacji posiadanego wkładu własnego
    • zorganizujemy kompleksowe rozliczanie wydatków w projekcie
    • pomagamy w kontakcie z instytucjami udzielającymi finansowania

    Magdalena Adamczuk

    Magdalena jest szefową działu dotacji UE w Tax & Tech Kraft. Od ponad 15 lat wspiera przedsiębiorców i instytucje publiczne w obszarze funduszy europejskich. Jako wieloletni ekspert Centrum Unijnych Projektów Transportowych w zakresie oceny opłacalności inwestycji finansowanych ze środków UE, Magdalena zdobyła unikalne doświadczenie w pracy z największymi projektami finansowanymi ze środków UE w Polsce, jak również poznała wewnętrzny sposób funkcjonowania i oceniania projektów przez instytucje udzielające finansowania. Przed założeniem Tax & Tech Kraft, Magdalena kierowała działem grantów UE w spółce technologicznej rozwijającej narzędzia robotic process automation, gdzie odpowiadała zarówno za pozyskiwanie grantów na potrzeby wewnętrzne, jak również na rzecz klientów. Obecnie, poza kierowaniem działem UE w Tax & Tech Kraft, Magdalena współpracuje z jednym z najstarszych hubów innowacyjności w Polsce jako EU Funds & Growth Hacker działając zarówno jako koordynator organizacji konkursów dla startupów (przedsiębiorców oraz naukowców), jak również jako mentor w programach akceleracyjnych. Zdaniem Magdaleny setki rozmów z firmami zainteresowanymi pozyskaniem grantów w branży automatyzacji i robotyzacji potwierdziło, że najlepszą zasadą współpracy z klientami przy funduszach jest keep it simple.

    Czujesz, że fundusze UE to rozwiązanie dla twojej firmy, ale nie wiesz, jak zacząć?
    Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami:
    Umów się na konsultację