Platformy Startowe
Jeżeli Twój start-up jest na etapie nie późniejszym niż MVP, właściwym programem mogą być dla Ciebie Platformy Startowe.
Platformy Startowe są adresowane bowiem do założycieli będących na bardzo początkowym etapie swojej przygody biznesowej, dopiero planujących założenie spółki i rozwój swojego pomysłu w ramach indywidualnego planu inkubacji, a następnie bezzwrotnego dofinansowania oferowanego w ramach programu (łącznie do 2,6 miliona złotych).
Podstawowym kryterium uzyskania dofinansowania jest innowacja minimum w skali kraju oraz potencjał organizacyjny na zrealizowanie tego innowacyjnego pomysłu.
Program Platform Startowych dzieli się na trzy komponenty.
W ramach Komponentu I, founder ma możliwość skorzystania z usług oferowanych przez operatorów Platform startowych obejmujących zarówno podstawowe wsparcie w zakresie dostępu do powierzchni biurowej, usług księgowych, prawnych, podatkowych czy też marketingowych, jak również do bardziej specjalistycznych usług pomagających w rozwinięciu produktu czy też w weryfikacji modelu biznesowego. Wybierając Platformę startową dla swojego pomysłu warto jest zwrócić uwagę na specjalizacje lub preferencje branżowe poszczególnych operatorów Platform startowych.
Celem programu inkubacji w ramach Komponentu I jest doprowadzenie pomysłu założyciela start-upu do stanu MVP, czyli produktu o minimalnej funkcjonalności, a wynikiem pozytywnego przejścia procesu inkubacji jest raport pozwalający na aplikowanie o bezzwrotne wsparcie w kwocie do 600.000 zł w ramach Komponentu IIa. Co istotne, należy przygotować się na to, że proces inkubacji standardowo trwa około 6 miesięcy. Im szybciej będziemy więc aplikować do Platform startowych w ramach Komponentu I, tym szybciej dostaniemy szansę na aplikowanie o finansowanie w ramach Komponentu IIa.
W ramach Komponentu IIa, start-upy już działające w formie spółki i dysponujące raportem z procesu inkubacji, mogą ubiegać się o bezzwrotne finansowanie w kwocie do 600.000 zł., przy obowiązkowym wkładzie własnym na poziomie 15%.
Skoro jest Komponent IIa to znaczy, że jest również Komponent IIb. Komponent IIb umożliwia uzyskanie bezzwrotnego finansowania na poziomie do 2 milionów złotych, również przy obowiązkowym wkładzie własnym na poziomie 15%.
Konkurs Platform Startowych jest nam szczególnie bliski. W 2022 r., w ramach Komponentu IIa nasz zespół osiągnął 100% success rate. A naszymi doświadczeniami w aplikowaniu do Platform startowych, podzieliliśmy się podczas webinaru.
W obecnej perspektywie finansowej zostały wybrane następujące platformy startowe:
- Platforma startowa Unicorn Hub – Edycja II (https://unicornhub.pl/). Po zakończeniu naboru 18 sierpnia 2024 r. w ramach drugiej rundy, czekamy na ogłoszenie kolejnego terminu.
- Wschodni Akcelerator Biznesu 2 (https://wab.biz.pl/) – Obecnie trwa trzecia runda, która rozpoczęła się 1 sierpnia 2024 r. Potrwa ona do 30 listopada 2024 r.
- Platformy startowe Start In (https://startin.pl/) – W II rundzie wnioski można składać od 15 kwietnia 2024 r. do 7 października 2024 r.
- Platforma Huge Tech Revolution – W ramach II rundy, wnioski można składać od 16 maja 2024 r. do 15 października 2024 r.
- Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents 3 – W ramach II rundy, wnioski można składać od 23 maja 2024 r. do 30 września 2024 r.
- Platforma startowa: Centralny Akcelerator Innowacji „Mazovian StartUPolis” – Obecnie trwa II runda, która rozpoczęła się 22 czerwca 2024 r., a zakończy się 11 października 2024 r.
- Dostosujemy wydatki Twojego projektu do aktualnych lub nadchodzących konkursów.
- Przygotujemy wniosek o inkubację.
- Przeanalizujemy poziom innowacyjności i potencjał organizacyjny Twojego pomysłu zgodnie z dokumentacją programu.
- Zorganizujemy kompleksowe raportowanie finansowe Twojego projektu.