Ulga na robotyzację
Ulga na robotyzację
Rosnące koszty zatrudnienia, brak wykwalifikowanej kadry, nowe wymagania jakościowe, czy też konieczność zwiększenia efektywności wymuszają na przedsiębiorcach inwestycje w robotyzację i automatyzację procesów produkcji. Polscy przedsiębiorcy mają tutaj istotne pole do popisu. Zgodnie z raportem „Automatyka i robotyka przemysłowa z 2023 r.” autorstwa Instytutu Sobieskiego przy wsparciu Forum Automatyki i Robotyki Polskiej: Korea Południowa ma 1 000 robotów na 10 000 pracowników przemysłowych, Niemcy – 397, Czechy – 168, a Polska – 52. Ten dystans w robotyzacji możemy i musimy bardzo szybko nadrobić. Autorzy raportu sami stwierdzają, że “w robotyzacji i cyfryzacji pomóc może wprowadzona tzw. podatkowa ulga robotyczna – ulga podatkowa na robotyzację. Potrzeba jednak więcej przemyślanych działań”. I to właśnie tymi przemyślanymi działaniami w zakresie robotyzacji pomożemy Państwu obniżyć obciążenia podatkowe.
Zanim zanurzymy Państwa w specyfice tej ulgi, weźmy jeszcze oddech i popatrzmy na szersze tło tej ulgi. Zgodnie z raportem Instytutu Sobieskiego, przyrost liczby zainstalowanych robotów przemysłowych w Polsce 2022/2021 to…1%. Ciekawa, ale bardziej smutna informacja w czasie szeroko promowanych ulg na robotyzację, ulgi B+R oraz funduszy UE umożliwiających dofinansowanie branży automatyki i robotyki…
Słowo się rzekło – czas na przedstawienie głównej bohaterki tego tekstu: ulga na robotyzację pozwala na dodatkowe obniżenie podstawy opodatkowania o kwotę 50% kosztów poniesionych na robotyzację w danym roku podatkowym.
Tytułem przykładu, zastosowanie ulgi na robotyzację w stosunku do wydatku na robotyzację w kwocie 1.000.000 zł pozwala zaoszczędzić 95000 zł.
Ulgę na robotyzację możemy zastosować do:
- kosztów nabycia robotów przemysłowych
- maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych
- maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi (czujniki, sterowniki, przekaźniki, zamki bezpieczeństwa, osłony, kurtyny świetlne)
- maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych
- urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych
- kosztów nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych
- kosztów nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych
Ulga na robotyzację ma zastosowanie do wydatków poniesionych w okresie do 2022 r. do 2026 r.
- wraz z zespołem Tech Kraft oferujemy przeprowadzenie kompleksowej analizy dostępnych sposobów finansowania wydatków na automatyzację i robotyzację, co może obejmować zarówno finansowanie ze środków publicznych jak również zastosowanie ulgi na robotyzację.
- wsparcie, które zapewniamy, obejmuje praktyczne wdrożenie ulgi na robotyzację. Wraz z zespołem Tech Kraft pomagamy w weryfikacji czy roboty i inne urządzenia nabyte przez klienta spełniają ustawowe definicje pozwalające na zastosowanie ulgi na robotyzację.
- nasza oferta obejmuje również przygotowanie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w celu potwierdzenia prawa do skorzystania z ulgi.